RoHS - popis a řešení![]() Co je RoHS?RoHS (Restriction of the use of Hazardeous Substances) je direktiva zakazující použití nebezpečných látek v elektrických a elektronických výrobcích vydanou Evropskou komisí 27. ledna 2003. Tato direktiva s označením 2002/95/EC vstoupila v platnost 1. července 2006. Cílem direktivy RoHS je zakázat používání nebezpečných látek při výrobě elektrického a elektronického zařízení a tím přispět k ochraně lidského zdraví a životního prostředí. Direktiva RoHS zakazuje použití těchto látek:
Používání zařízení obsahující uvedené těžké kovy a retardanty hoření (PBB, PBDE) nad určený limit je direktivou zakázáno. Direktiva stanovuje jisté výjimky pro některá zařízení z důvodu nutnosti použití zakázaných látek při technologických postupech výroby. Kdo je zodpovědný?Výrobce zařízení má zajistit, že jeho produkty neobsahují šest zakázaných složek. Směrnice neupravuje výrobu jednotlivých komponent a náhradních dílů. Výrobce tedy musí sám zajistit, aby žádná z komponent jeho produktu neobsahovala zakázané složky. "Výrobcem" se rozumí jakákoli osoba, která, bez ohledu na způsob prodeje, včetně komunikačních prostředků na:
VýjimkyPro podrobný seznam výjimek nás prosím kontaktujte.Řešení RoHSEfektivní řešení směrnice RoHS představuje spektrometr ALPHA. Pracovní skupina IEC ACEA sdružující přední světové výrobce vyvinula celosvětově uznávanou metodiku screeningu a validací dle směrnice RoHS. Ruční rentgenový spektrometr ALPHA je pro tyto kontroly primárním doporučovaným nástrojem. Ve většině případů nevyžaduje přípravu vzorku. Metoda ED-XRF je nedestruktivní. Při analýzách a screeningu se spektrometrem ALPHA má podnik deklarovatelnou jistotu, že VŠECHNY materiály a komponenty na vstupu i výstupu podniku jsou RoHS compliant, tzn. že vyhovují požadavkům směrnice RoHS. Se spektrometrem ALPHA lze snadno a rychle prokázat dodavatelům, odběratelům, auditorům a státním institucím, zda materiál vyhovuje požadavkům směrnice RoHS. Ověřené doporučení je s ohledem na výše uvedené skutečnosti následující: vybavit se zavčas ručním rentgenovým spektrometrem ALPHA nebo spektrometrem Hawk-i a zamezit tak vzniku penalizací, ztrát a souvisejících problémů. U směrnice RoHS platí dvojnásob: „Důvěřuj, ale prověřuj!“. Návratnost investice do spektrometru lze snadno vyčíslit při spočítání možných penalizací a dalších finančních dopadů při dodání materiálu nebo výrobku nevyhovujícího směrnici RoHS. Pro podniky a instituce představuje nákup spektrometru efektivní komplexní řešení problematiky RoHS.
![]() |