Vytištěno ze stránky https://www.bas.cz/elementarni-analyza/g8-galileo-analyzator-onh/index.php

Bruker G8 Galileo – prvkový analyzátor pro kyslík, dusík a vodík (ONH)

Pokročilý laboratorní přístroj pro elementární analýzu kovů metodou inertního tavení. Vyniká bezkonkurenční citlivostí a plnou automatizací.

Obsah kyslíku (O), dusíku (N) a vodíku (H) v kovových materiálech má kritický vliv na jejich jakost a vlastnosti. Bruker G8 Galileo je moderní elementární analyzátor, který umožňuje precizní stanovení těchto prvků v široké škále vzorků od ocelí po speciální slitiny, slitiny HEA (High Entropy Alloys) a dalších. Prvkový analyzátor využívá osvědčenou metodu fúze v inertním plynu (IGF - inert gas fusion) k uvolnění veškerého kysléku, dusíku a vodíku (O, N, H) z materiálu a jejich následnému změření vysoce citlivými detektory.

Analyzátor G8 Galileo kombinuje v jednom systému více detekčních principů a nabízí tak univerzální řešení pro různé typy analýz. Hlavní vysokoteplotní pec s vodním chlazením umožňuje spolehlivé uvolnění všech plynů ze vzorku. Uvolněné plyny jsou měřeny kombinací infračervené absorpce (pro kyslík), tepelné vodivosti (pro dusík a vodík) a volitelně i hmotnostní spektrometrie (pro stopové koncentrace). Díky tomu přístroj dosahuje detekčních limitů v řádu ppb a vyniká přesností i při analýze velmi čistých materiálů.

Pokročilé patentované funkce jako Smart Molecule Sequence™ zajišťují, že veškeré uvolněné plyny jsou zachyceny a analyzovány bez zkreslení. Systém kontroly teploty FusionControl™ navíc hlídá teplotu tavení v reálném čase, aby nedocházelo k tvorbě nežádoucích sloučenin (oxidy, nitridy, hydridy) a aby bylo každé měření maximálně spolehlivé. Přístroj G8 Galileo tak patří mezi nejvýkonnější ONH analyzátory současnosti.

Elementární analyzátor G8 Galileo nabízí jedinečnou kombinaci funkcí a možné rozšíření o další moduly. To jej řadí na čelo v oboru elementární analýzy kovů z hlediska citlivosti, rychlosti i univerzálnosti využití.



Potřebujete více informací o produktu?

  • zjistit cenu
  • +420 541 126 090

další produkty v kategorii Elementární analyzátory

podrobný popis elementární analyzátor G8 GALILEO ONH pro kyslík, dusík a vodík + difúzní vodík (TDS)

Klíčové vlastnosti

  • Vysoce výkonná pec: Vodou chlazená elektrodová pec s funkcí FusionControl pro průběžné hlídání teploty. Zajišťuje optimální podmínky tavení, stabilní výsledky a dlouhou životnost pecních dílů.
  • Smart Molecule Sequence™: Unikátní technologie pro přímé měření všech uvolněných plynů bez nutnosti chemických úprav vzorku. Poskytuje přesné 1:1 informace o obsahu O, N, H bez zkreslení.
  • Automatizace provozu: Možnost vybavení automatickým podavačem vzorků a kelímků, systémem automatického čištění elektrod a automatickou kalibrací plynů pomocí integrovaného dávkovacího zařízení (10 různých objemů). Zaručen pohodlný a efektivní provoz i při velkém množství vzorků.
  • Rozšiřitelný o MS detektor: Volitelný modul G8 Galileo MS (jednoduchý kvadrupólový hmotnostní spektrometr 1–100 amu s detektorem Channeltron) pro extrémně nízké koncentrace vodíku a argonu. Umožní např. analýzu argonových vměstků v práškových kovech nebo pokročilé experimenty jako TDMS (termo-desorpční spektrometrie).
  • Externí IR pec: Volitelná externí infračervená pec (k dispozici i jako samostatný přístroj G4 Phoenix) pro stanovení difúzního a zbytkového vodíku ve svarech a ocelích. Umožňuje měření dle norem (ISO 3690, AWS A4.3) a rozšiřuje možnosti analyzátoru o měření celkového vodíku (TDS).
  • Stabilní detekce: Detektory O, N (IR) i H (TCD) jsou vybaveny interními referenčními kanály a automatickou linearizací. Tato konstrukce zajišťuje výsledky bez driftu a minimální nároky na údržbu při dlouhodobém používání.

 

IGF je někdy rovněž označována jako (GFA - gas fusion analysis), což je analogický název, podobně jako (ME - Melt extraction). Všechny tyto jmenovatele mají společný princip: přesně zvážený vzorek se nechá spadnout do rozžhaveného grafitového kelímku, v inertním plynu se roztaví a analyzují se uvolněné plyny. Kyslík reaguje s grafitem za vzniku oxidu uhelnatého, CO, nebo uhličitého CO2. Dusík a vodík se uvolní v elementární podobě N2), H2. Vzniklé plyny jsou vedeny do detekčního systému, kde jsou za pomocí TCD a NDIR detektorů přesně stanovena jejich množství a na základě znalosti hmotnosti vzorku přesně stanoven absolutní obsah prvků O,N,H v analyzovaném vzorku.

Tento unikátní elementární analyzátor využívá vysoce selektivních NDIR detektorů a termálně konduktivních cel (TCD - Thermal Condictivity Detektor - teplotně vodivostní detektor). Splňuje požadavky metod uznaných organizacemi ASTM a ISO. Velmi dobře se hodí pro analýzy reaktivních kovů a kovů s vysokým bodem tání jako např. Ti, Ta, Zr, Nb a jejich slitin, tak i dalších běžných kovů, slitin kovů a neželezných kovů. Volitelný systém automatického čištění minimalizuje potřebu ručního čištění pece mezi analýzami. Přístroj je dostupný v následujících verzích:

  • GALILEO ONH
  • GALILEO ON
  • GALILEO OH
  • GALILEO NH
  • GALILEO O
  • GALILEO N
  • GALILEO H

 

Oblasti využití prvkového analyzátoru G8 GALILEO

  • Metalurgie železa a oceli: Kontrola obsahu kyslíku a dusíku při výrobě oceli a slitin – důležitá pro správné vlastnosti a životnost materiálu. Optimalizace a sledování obsahu vodíku pro prevenci hydridové křehkosti u vysocepevnostních ocelí.
  • Neželezné kovy (Cu, Al, Ti, Ni aj.): Analýza čistoty právě vyrobených kovů a slitin. Kyslík vytváří oxidické vměstky, vodík může způsobit defekty (např. puchýře v hliníkových odlitcích, hydridovou křehkost titanu). G8 Galileo ověří kvalitu surovin i finálních produktů.
  • Svařované materiály: Stanovení difúzního a zbytkového vodíku ve svarech pro hodnocení kvality svaru a prevenci praskání. G8 Galileo s IR pecí dokáže změřit obsah vodíku ve svaru podle normy ISO 3690 (stanovení difúzního vodíku v svarovém kovu).
  • Práškové kovy a 3D tisk: Kontrola kvality kovových prášků pro aditivní výrobu (3D tisk kovů). Analýza obsahu kyslíku, vodíku i stop argonu ve vstupních prášcích zajišťuje stabilní vlastnosti vyráběných komponent.
  • Výzkum a vývoj materiálů: Vývoj nových slitin a materiálů (letecký, automobilový, lékařský průmysl). G8 Galileo umožňuje zkoumat vliv obsahu O, N, H na vlastnosti pokročilých materiálů, včetně materiálů pro skladování vodíku či biomedicínu.

 

Dále lze ONH analyzátor G8 GALILEO použít v zapojení s hmotnostním spektrometrem, který významně zvyšuje citlivost přístroje a zlepšuje detekční limit. Toto zapojení je používáno k určení ultra nízkých obsahů vodíku, například ve vysokopevnostních ocelích. Tato metoda se nazývá TDMS (Thermal Desoprtion Mass Spectrometry) a zlepšuje detekční limit o více než jeden řád ve srovnání s TCD.

Software

Spolu s analyzátorem je dodáváno ovládací PC pracující s operačním systémem MS Windows (vždy nejnovější generace) a ovládacím softwarem, který je názorný a jednoduchý na obsluhu. Díky propracovanosti ovládacího programu lze řadu úkonů provádět snadno a rychle. Ovládací program je vhodný jak pro účely rutinních sériových analýz, tak pro účely vývojové a výzkumné.

Výhody řešení elementárního analyzátor G8

  • Programovatelná teplota elektrody v peci, bezkontaktní snímání teploty a přesná real-time kontrola procesu tavení.
  • Snadná softwarově řízená změna ze simultánního stanovení ON na stanovení H.
  • Vysoce stabilní detekční systém s NDIR detektorem pro stanovení CO a teplotně vodivostním detektorem (TCD) pro N2 a H2.
  • Volitelný automatický systém čištění pece.
  • Volitelná kalibrace plynem.

Výběr z podporovaných metod pro G8 GALILEO a G4 ICARUS:

ASTM E1019Standard Test Methods for Determination of Carbon, Sulfur, Nitrogen, and Oxygen in Steel, Iron, Nickel, and Cobalt Alloys by Various Combustion and Fusion Techniques
ASTM E1409Standard Test Method for Determination of Oxygen and Nitrogen in Titanium and Titanium Alloys by the Inert Gas Fusion Technique
ASTM E1447Standard Test Method for Determination of Hydrogen in Titanium and Titanium Alloys by the Inert Gas Fusion Thermal Conductivity/Infrared Detection Method
ASTM E1569Standard Test Method for Determination of Oxygen in Tantalum Powder by Inert Gas Fusion Technique
ASTM E1587Standard Test Methods for Chemical Analysis of Refined Nickel
ASTM E1915Standard Test Methods for Analysis of Metal Bearing Ores and Related Materials for Carbon, Sulfur, and Acid Base Characteristics
ASTM E1941Standard Test Method for Determination of Carbon in Refractory and Reactive Metals and Their Alloys by Combustion Analysis
ASTM E2575Standard Test Method for Determination of Oxygen in Copper and Copper Alloys
ISO 4689-3Iron ores -- Determination of sulfur content -- Part 3: Combustion/infrared method
ISO 4935Steel and iron -- Determination of sulfur content -- Infrared absorption method after combustion in an induction furnace
ISO 7524Nickel, ferronickel and nickel alloys -- Determination of carbon content -- Infra-red absorption method after induction furnace combustion
ISO 7526Nickel, ferronickel and nickel alloys -- Determination of sulfur content -- Infra-red absorption method after induction furnace combustion
ISO 9556Steel and iron -- Determination of total carbon content -- Infrared absorption method after combustion in an induction furnace
ISO 10694Soil quality -- Determination of organic and total carbon after dry combustion
ISO 10719Steel and iron -- Determination of non-combined carbon content -- Infrared absorption method after combustion in an induction furnace
ISO 10720Steel and iron -- Determination of nitrogen content -- Thermal conductimetric method after fusion in a current of inert gas
ISO 13902Steel and iron -- Determination of high sulfur content -- Infrared absorption method after combustion in an induction furnace
ISO 15349-2Unalloyed steel -- Determination of low carbon content -- Part 2: Infrared absorption method after combustion in an induction furnace (with preheating)
ISO 15350Steel and iron -- Determination of total carbon and sulfur content -- Infrared absorption method after combustion in an induction furnace (routine method)
ISO 15351Steel and iron -- Determination of nitrogen content -- Thermal conductimetric method after fusion in a current of inert gas (Routine method)
ISO 17053Steel and iron -- Determination of oxygen -- Infrared method after fusion under inert gas
ISO 22963Titanium and titanium alloys -- Determination of oxygen -- Infrared method after fusion under inert gas
ASTM E 1937-97Standard Test Method for Determination of Nitrogen in Titanium and Titanium Alloys by the Inert Gas Fusion Technique
ASTM C 1494-01Standard Test Methods for Determination of Mass Fraction of Carbon, Nitrogen, and Oxygen in Silicon Nitride Powder
ASTM E 2792-11Standard Test Method for Determination of Hydrogen in Aluminum and Aluminum Alloys by Inert Gas Fusion
ČSN EN 10276-1,ČSN EN 10276-2Chemical analysis of ferrous materials - Determination of oxygen in steel and iron. Chemický rozbor materiálů na bázi železa - Stanovení kyslíku v oceli a železe
ČSN 42 0644Nickel and low alloyed nickel alloys. Determination of the oxygen content. Chemický rozbor neželezných kovů a slitin NIKL A NÍZKOLEGOVANÉ SLITINY NIKLU Stanovení obsahu kyslíku
ČSN 42 0621-35Copper. Determination of oxygen. Chemický rozbor neželezných kovů a slitin - MĚĎ Stanovení obsahu kyslíku
ČSN 42 0540Chemical analysis of technical iron. Determination of the oxygen content in steel. Chemický rozbor technického železa STANOVENÍ KYSLÍKU V OCELI
ČSN 42 0529Chemical analysis of technical iron. Determination of the hydrogen content in steel. Chemický rozbor technického železa STANOVENÍ VODÍKU V OCELI. Stanovení obsahu vodíku termální konduktometrickou metodou po natavení v inertním plynu
ČSN EN ISO 15350Stanovení celkového obsahu uhlíku a síry metodou infračervené absorpce po spálení v indukční peci
ČSN EN ISO 15351Ocel a železo – Stanovení obsahu dusíku – Teplotně vodivostní metoda po roztavení v inertním plynu (Běžná metoda)
DIN EN 3976Aerospace series - Titanium and titanium alloys - Test method - Chemical analysis for the determination of hydrogen content; German and English version EN 3976:2006

Technické parametry - prvkový analyzátor pro stanovení koncentrací O,N,H

Měřené prvky
Kyslík (O), dusík (N), vodík (H); volitelně argon (Ar)
Princip analýzy
Tavení vzorku v proudu inertního plynu (He, Ar nebo N2) při vysoké teplotě (elektrodová pec, i přes 3000 °C)
Detekce kyslíku
Nedisperzní infračervený analyzátor (NDIR) měří vzniklý CO. Dvourozsahové detektory s referenčním kanálem pro stabilní kalibraci bez driftu.
Detekce dusíku a vodíku
Tepelně vodivostní detektor (TCD) s referenčním kanálem a nastavitelným zesílením pro vodík. Stabilní, precizní měření v širokém rozsahu koncentrací.
Hmotnostní spektrometr
Volitelný MS detektor (1–100 amu, kvadrupól s detektorem Channeltron) pro stopové koncentrace H a Ar. Citlivost v řádu několika molekul (ng/g).
Detekční limit
Sub-ppm rozsah. Až jednotky ppb (ng/g) při optimalizované konfiguraci a 1 g vzorku.
Nosné plyny
He nebo Ar pro analýzu O, N; N2 pro analýzu H. Vyžadovaná čistota min. 99,995 % (pro stopovou analýzu 99,999 %).
Kalibrace
Dávkovací kalibrátor se sérií 10 různých objemů. Kalibrace na bázi referenčních plynů (O2, N2, H2 atd.) namísto pevných standardů. Možnost kalibrace i klasickými pevnými standardy.
Automatizace
Automatický podavač vzorků a kelímků (volitelně), automatické čištění elektrod (volitelné) a samočinná kalibrace plynů pro každodenní rutinní provoz (volitelné).
Rozměry (hlavní jednotka)
80 × 60 × 83 cm (Š × H × V)
Hmotnost
cca 130 kg (dle konfigurace; MS modul ~60 kg, IR pec ~15 kg)
Napájení
Hlavní jednotka: 400–480 V AC, 50/60 Hz, 7 kVA. MS modul: 230 V AC, 50/60 Hz, 250 VA. IR pec: 230 V AC, 50/60 Hz, 1500 VA.
Chlazení
Vodní chlazení: elektrodová pec ~4 l/min, IR pec ~1 l/min (při tlaku 3 bar a teplotě 15–20 °C)
Máte zájem? Najdeme nejvýhodnější řešení přímo pro vás
Zjistit cenu
Vytištěno ze stránky https://www.bas.cz/elementarni-analyza/g8-galileo-analyzator-onh/index.php