Vytištěno ze stránky https://www.bas.cz/spektrometr-q4-polo/index.php

Spektrometr Q4 POLO

Nový vysoce přesný jiskrový spektrometr - NOVINKA.

Jiskrový optický emisní spektrometr Q4 POLO je pojmenovaný po slavném objeviteli Marco Polo. Stejně jako Marco Polo objevil nové cesty, spektrometr Q4 POLO přináší nové inovativní způsoby zpracování světelného spektra a ochrany optických komponent proti znečištění. Pro jiskrový spektrometr Q4 POLO je charakteristická:

 • Špičková přesnost a správnost.
 • Vysoká dlouhodobá stabilita.
 • Analytické výsledky, na které se můžete spolehnout.
 • Minimalizované provozní náklady.
 • Malý rozměr, ale velký analytický výkon.
 • Analyzuje kompletní spektrum prvků v kovových slitinách.
 • Nejnižší detekční limity ve své třídě.
 • Výborné rozlišení optického systému.Potřebujete více informací o produktu?

 • zjistit cenu
 • +420 541 126 090

další produkty v kategorii spektrometry na kovy

podrobný popis - jiskrový opticko emisní spektrometr Q4 POLO

Q4 POLO – technologický náskok v kompaktním balení

Spektrometr Q4 POLO obsahuje řadu nejmodernějších technologií, které jej předurčují k tomu, aby i v budoucnu svými nadstandardními parametry nadále vybočoval ve své třídě. Konstrukčně je optická cesta provedena tak, že shuttery a maskovací mechanismus jsou až za vstupním sklíčkem do optiky (MgF). Jsou tedy ve zcela čistém prostředí, kde je eliminováno znečištění a z něj plynoucí možnost poruchy těchto komponent. Přístroj Q4 POLO využívá také dvojitého pohledu do plazmového výboje (MultiVisionTM). Dvojitý pohled pak dále využívá maskování světelného signálu. To zajišťuje výborné parametry jak pro nízké koncentrace, tak i pro koncentrace vysoké. Příkladem mohou být například litiny (šedá litina s lupínkovým grafitem i tvárná litina s kuličkovým grafitem), kde tento nový spektrometr dosahuje parametrů velkých laboratorních strojů. Obdobně pak uhlík v nízkolegovaných ocelích či nerezu. Q4 POLO je aktuálně k dispozici pro matrice Fe, Al, Cu, Ni, Ti, ... S tím, že další matrice se právě dokončují a budou v brzké době k dispozici. V každé matrici je přístroj plně kalibračně připraven pro všechny typy materiálů.

Spektrální rozsah a MultiVisionTM

Díky inovativnímu způsobu provedení optického systému má spektrometr Q4 POLO spektrální rozsah od 130 nm do 785 nm. V praxi to znamená, že měří i kyslík v mědi, i dusík v nízkolegovaných ocelích. Na druhé straně spektra pak i prvky jako jsou Na, Li, ... Spektrometr Q4 POLO využívá optimalizovaného konceptu optického systému Paschen Runge.

Argon ShieldTM

Výrobce spektrometru, německá firma Bruker, je známá kvalitou svých přístrojů a jejich spolehlivostí. Rovněž je známá pro neustále inovace v oblasti analytické techniky. Jednou z novinek, kterou přináší právě spektrometr Q4 POLO je zdokonalená ochrana vstupního sklíčka proti znečištění s názvem Argon Shield. Tato technologie byla navržena počítačovým modelováním proudění argonu tak, aby při co nejmenším průtoku byla zajištěna prakticky úplná eliminace možnosti dosahu kondenzátu jiskření na povrch sklíčka. Tato technologie tak zajišťuje, že spektrometr nemění své parametry a není jej třeba tak často nastavovat jako jiné přístroje.

Fotogalerie - Q4 POLO - vysoce přesný OES spektrometr

Technologie SmartSparkTM

Aktivní snímání jednotlivých jiskrových výbojů a vyhodnocování jednotlivých jiskrových výbojů, zda jsou při jiskření energetické či neenergetické, přispívá ke zlepšení analytické přesnosti a podporuje dlouhodobou stabilitu měření.

Technologie AAC

Již dříve se tato technologie osvědčila ve spektrometru Q2 ION a spektrometr Q4 POLO ji rovněž využívá. Jde o automatickou kompenzaci na teplotní drift. Přístroj díky patentované konstrukci uchycení optického systému automaticky neguje teplotní roztažnost materiálu a v širokém rozmezí teplot od 10 °C do 45°C je tak zajištěno, že je optický profil a fokus zcela stabilní. To vše bez potřeby použití vyhřívání, chlazení, či klimatizace.

Držák vzorků a jiskřiště

Nový držák vzorků umožňuje snadné umístění až 8 cm vysokých vzorků různých tvarů a typů. Byl navržen podle posledních německých bezpečnostních norem a manipulace s ním je velmi jednoduchá a pro obsluhu příjemná. Pro analýzu malých vzorků, trubek, drátů a plechů je k dispozici komplexní sada adaptérů. Tyto adaptéry řeší specifické požadavky optimálního umístění vzorků a současně zajišťují těsnost vzorků různých tvarů a velikostí na stativu.

Hlučnost

Při překrytí vstupního otvoru vzorkem je v době jiskření hlučnost jen 55 dB. Přístroj je tak možno umístit prakticky kdekoliv.

Digitální plazmový generátor s HEPS

Ve spektrometru Q4 POLO je použit digitální plazmový generátor nejnovější generace s technologií HEPS (High Energy Pre-Spark) pro dokonalou přípravu povrchu vzorku při předjiskření.

Software ELEMENTAL.SUITE

64-bitový software ELEMENTAL.SUITE se již masivně osvědčil u spektrometrů Q4 TASMAN, Q8 MAGELLAN i Q2 ION. Je to software, který je přímo navržen pro OES spektrometry a má v sobě všechny klíčové funkce. Plně automaticky vyhodnocuje prvkové chemické složení měřeného vzorku, ukládání a vyhledávání dat. K naměřenému chemickému složení jsou automaticky vypočítány průměrné hodnoty, směrodatná odchylka, RSD. Software podporuje jak přímé porovnání naměřeného chemického složení vůči zvolené jakosti / výrobnímu předpisu, tak i vyhledání neznámého materiálu v integrované databázi norem. Samozřejmostí jsou přímé výtisky, generování PDF, odeslání výsledků emailem, plně přizpůsobitelný vzhled výtisku pomocí integrovaného plnohodnotného editoru vzhledu atestů, automatizované výpočty veličin (uhlíkový ekvivalent, pseudo prvky, …). Software je po všech ohledech plně přizpůsobitelný dle potřeb zákazníka včetně pořadí prvků, počtu desetinných míst, rozložení, způsobu ovládání – jeho obsluha je snadná a názorná. K dispozici je i propracovaný statistický modul. Ve výrobním prostředí je často využíváno možnosti automatického zpracování a přenosu dat, tisky na vzdálené tiskárny, možnost změny jednotek mezi % a ppm. Software lze snadno přepínat mezi všemi světovými jazyky včetně češtiny.

Volitelný plugin TOTAL.MATERIA

V software ELEMENTAL.SUITE je k dispozici integrovaná databáze norem a jakostí, se kterými může uživatel snadno a rychle pracovat, přizpůsobovat si ji a doplňovat či měnit stávající materiály. Navíc je možné zakoupit volitelný modul TOTAL.MATERIA s více jak 350 tisíci dalších norem a jakostí. Tento modul je pak plně integrován v SW ELEMENTAL.SUITE a na jeden stisk tlačítka tak má operátor k dispozici všechny světové ekvivalenty právě měřeného vzorku a možnost rozšířené práce s jakostmi a normami.

Rozměry a hmotnost přístroje

Rozměry: Hloubka : 57 cm
Výška : 28.4 cm
Šířka : 49 cm
Hmotnost: Hmotnost 36 kg / 40 kg (hmotnost se liší dle toho, zda je či není objednán volitelný víceúčelový nástavec)

Volitelný víceúčelový nástavec

Volitelně dostupný víceúčelový nástavec vyrobený z robustní nerezové oceli slouží buď jako bezpečné úložiště vzorků, nebo při použití počítače s notebookem přemění Q4 POLO na kompaktní a ucelenou pracovní stanici typu vše v jednom.

Jednoznačně doporučujeme si nový jiskrový spektrometr Q4 POLO nechat prakticky předvést.

Jiskřiště a uchycení vzorku: Snížené nároky na údržbu. Ko-axiální proudění argonu kolem elektrody pro sníženou spotřebu argonu. Praktické uchycení vzorků do výšky až 80 mm . Ko-axiální proudění dále zjednodušuje analýzu malých vzorků, drátů a zvyšuje reprodukovatelnost analýz.
SmartSparkTM: Optimalizovaný plně digitální plazmový generátor s frekvencí až 1 000 Hz. Zlepšuje přesnost a stabilitu.
MultiVisionTM: Duální koncept optiky s robustním Paschen Runge uspořádáním v každé optice, multi čipová detekce s teplotní stabilizací.
UV/VIS a VUV: 130 - 785 nm.
elektrické připojení: 50-60 Hz 16 A (240 V ±/- 10%)

Elektrické parametry

Napětí: 240 V -10% / +10 %, 50/60 Hz
Jištění: 16 A

Cíloví zákazníci a aplikace pro jiskrový optický emisní spektrometr Q4 POLO:

 • Slévárny šedé a tvárné litiny.
 • Slévárny hliníku a jeho slitin (gravitační i tlakové lití).
 • Slévárny mědi a slitiny mědí.
 • Strojírenské podniky pro ověřování kvality QA/QC a pozitivní materiálovou identifikaci (PMI).
 • Aplikace, kde je třeba přesně a rychle stanovit prvkové chemické složení kovů a slitin kovů.
 • Díky své konstrukci a AAC lze umístit tento přístroj i přímo na pec a použít jej jako předřadnou kontrolu v ocelárnách.
 • Všude tam, kde je třeba přesné stanovení chemického složení oceli, hliníku, mědi a jejich slitin z hlediska všech zájmových prvků.
 • Přesná analýza kovů a slitin kovů a Analýza chemického složení kovových materiálů včetně rychlého třídění kovových materiálů.

Kategorie přístroje:

Optické emisní jiskrové spektrometry.

Máte zájem? Najdeme nejvýhodnější řešení přímo pro vás
Zjistit cenu
Vytištěno ze stránky https://www.bas.cz/spektrometr-q4-polo/index.php