Vytištěno ze stránky https://www.bas.cz/innov-x-systems/alpha.php

Spektrometr a ruční analyzátor ALPHA

Nejmenší, nejlehčí a celosvětově nejprodávanější ruční rentgenový spektrometr.

ALPHA je technicky vyspělý ruční rentgenový spektrometr a ruční analyzátor kovů i nekovů se širokými analytickými možnostmi. Výrobcem je firma Innov-X Systems z USA. Tento ruční analyzátor je oblíbený díky své universálnosti, vynikajícím analytickým parametrům, snadnosti použití a přesnosti. V ČR a SR kupuje drtivá většina zákazníků právě spektrometry od výrobce Innov-X. Celosvětově jsou pak instalovány tisíce těchto přístrojů. Koncept přístroje je praxí prověřený, robustní a odolný vůči prašnosti a povětrnostním vlivům. ALPHA navazuje na předchozí velmi úspěšný model XT a přináší výrazné zmenšení rozměrů, snížení hmotnosti, lepší operativnost, vyšší analytickou výkonnost a nové užitečné funkce.Potřebujete více informací o produktu?

 • zjistit cenu
 • +420 541 126 090

další produkty v kategorii Ruční analyzátory

Analyzátor kovů a slitin

 • přesná nedestruktivní chemická analýza kovových a nekovových materiálů
 • rychlé a přesné třídění kovových materiálů v kovošrotech dle procentuelního obsahu prvků.
 • rychlá a přesná pozitivní materiálová identifikace (PMI)
 • kontrola a zajištění kvality (QC a QA) v průmyslových podnicích
 • analýzy drahých kovů a jejich slitin - Au, Ag, Pt, Rh, Ir, Ru, Pd a další
 • ruční analyzátor šrotu

Analyzátor pro životní prostředí

 • analýzy těžkých kovů v zeminách, píscích a jílech
 • analýzy těžkých kovů a zakázaných látek v plastech, elektronice a elektroodpadu dle analyzátor RoHS, WEEE a ELV
 • analýzy kapalin
 • analýzy usazenin
 • analýzy průmyslových filtrů

Specifikace spektrometru

Rentgenový spektrometr ALPHA je dodáván plně nakalibrován pro uživatelem zvolené prvky a módy. Jedná se o optimální přístroj pro rychlou a nedestruktivní analýzu chemického složení vzorků, které mohou mít různé velikosti a tvary. Velkou výhodou je, že ve většině případů není potřeba žádná příprava vzorků a měření je nedestruktivní. Výsledky se zobrazují okamžitě po startu měření.

Pro ovládání je použit výkonný počítač iPAQ a propracovaný analytický software s jednoduchým ovládáním. Přístroj automaticky ukládá všechna naměřená data pro další použití a případný export do MS Excel či jiného software.

Automatickou optimalizací parametrů pro buzení vzorku je dosaženo vynikající přesnosti měření v celém koncentračním rozsahu od detekčního limitu až do 100%. Jedinečné technologie SmartBEAM a LEAP umožňují analyzovat s vysokou přesností i velmi nízké koncentrace jinak problematických prvků.

Přístroj má moderní robustní konstrukci tvaru pistole, která zajišťuje snadnou obsluhu a maximální operativnost. K vybuzení vzorku používá robustní miniaturní rentgenku. Spektrometr ALPHA je univerzální a bez jakéhokoliv nastavování je možné plynule přecházet z jednoho typu materiálu na druhý, např. z oceli na mosaz, bronz, kompozity cínu a olova, hliník, superslitiny a další. ALPHA nemá paměťový efekt při přechodu z jednoho vzorku na druhý.
Spektrometr ALPHA má kompaktní plně prachotěsné provedení s odolností vůči povětrnostním vlivům a rozmezí teplot -10°C až +50°C. K dispozici je i vodotěsná verze přístroje přímo určená pro práci v dešti.

 • Analytický mód pro kovy a jejich slitiny
  Analytický mód je určen pro rychlé zjišťování přesného chemického složení kovových a nekovových materiálů.

  • Ve standardní konfiguraci se po několika málo vteřinách zobrazí název odpovídající materiálové normy a koncentrace následujících 21 prvků: Ti, V, Cr, Mn, Fe, Co, Ni, Cu, Zn, Zr, Nb, Mo, Hf, W, Ta, Re, Pb, Ag, Sn, Bi a Sb . Přístroj je možné volitelně rozšířit o možnost měření prvků Cd, Au, Pt, Pd, Se a další prvky. Mimo jiné tento mód umožňuje provádění analýzy hliníku a jeho slitin z hlediska uvedených prvků.

  • Analytický software používá propracovanou metodu fundamentálních parametrů, a proto nevyžaduje žádnou uživatelskou kalibraci nebo nastavování parametrů při přechodu z jednoho typu materiálu na druhý. Analýza všech materiálů se provádí pomocí stisku jednoho tlačítka. Přístroj tedy jednoduše přiložíte k analyzovanému vzorku a stisknete spoušť pro start měření a po několika vteřinách znáte přesné chemické složení.

  • Tento mód je rozšiřitelný o technologii SmartBeam pro rychlé a přesné analýzy nízkých koncentrací prvků, jako jsou například Ti, V a Cr v koncentracích jednotek setin a výše.

 • Možnosti měření

  • Fast ID mód - PMI pro kovy a jejich slitiny

   Fast ID mód je určen pro rychlou pozitivní materiálovou identifikaci - PMI. Tento mód se zejména používá pro ultra rychlé zařazení materiálu dle norem a ověření, zda materiál odpovídá danému atestu. Zde je pro výpočet chemického složení použita metoda empirické lineární extrapolace. Přístroj obsahuje rozsáhlou knihovnu norem materiálů a naměřených standardů. Samozřejmostí je možnost uživatelského přidávání standardů a editace norem.

  • Mód Shoda/Nevyhovuje pro kovy a jejich slitiny

   Tento mód porovnává právě měřený materiál se zvoleným typem a velmi rychle vyhodnotí zda se měřený vzorek SHODUJE nebo NESHODUJE s vybraným vzorkem. Tento mód je určen pro rychlé vytřídění určitého typu materiálu.

  • Mód pro lehkou matrici

   Tento mód je určen pro analýzu zemin, písků, jílů, usazenin a lehké matrice obecně. V tomto módu je použita propracovaná metoda fundamentálních parametrů založena na normalizaci na compton pík rentgenky. Ve standardní konfiguraci jsou v tomto módu měřeny následující prvky: Ti, Cr, Mn, Fe, Ni, Cu, Zn, As, Se, Rb, Sr, Zr, Mo, Ag, Cd, Sn, Sb, Ba, Hg a Pb. Soil mód je možné na objednávku rozšířit o další prvky jako jsou P, S, Cl, K, Ca, Sc a další. Díky optimalizaci LEAP dosahuje spektrometr ALPHA výjimečně nízkých detekčních limitů. Spektrometr ALPHA je vhodným přístrojem pro provádění analýz dle metody EPA 6200.

 • Mód pro RoHS, WEEE a ELV

  Analýzy dle směrnice RoHS, WEEE a ELV (EU 2002/95/EC, EU 94/62/ES, EU 2000/53/EC) slouží pro přesné stanovení procentuelního obsahu těžkých kovů a zakázaných látek v plastech, elektronických komponentách, kovech, deskách plošných spojů a v dalších směrnicí dotčených materiálech. Dále lze tento mód použít například pro rapidní třídění plastů z hlediska Cl, zjištění přítomnosti zpomalovačů hoření apod. Běžně analyzované prvky: Pb, Hg, Cd, Cr, Br, Sb a řada dalších běžných prvků.

  Analyzátory ALPHA RoHS byly zvoleny jako primární technologie pro řešení směrnice RoHS firmami: Panasonic AVC Networks Czech, ASUS Czech, Samsung Galanta, Hyundai Motor Manufacturing Czech s.r.o., Continental Automotive, SGS Czech Republic, INTERTEK, Foxconn Pardubice, SITRONICS Telecom Solutions, K.T. Kalttech a řadou dalších významných podniků v ČR a SR. Ve světě pak firmami Microsoft, Intel, Hewlet Packard, armádou USA a dalšími významnými světovými výrobci.

  Spektrometr ALPHA je zavedeným průmyslovým standardem doporučovaný mnoha nezávislými nadnárodními organizacemi.

  Vzhledem k obšírnosti problematiky RoHS je této aplikaci věnována samostatná stránka RoHS - popis a řešení.

 • Další analytické módy

  Informace o dalších analytických módech jako například Flow-accelerated corrosion (FAC) a dalších možnostech spektrometru ALPHA Vám rádi poskytneme na vyžádání.

 • Software

  • Software přístroje je velmi přehledný a snadno obsluhovatelný. Využívá všech dostupných možností operačního systému Windows Mobile Premium Edition.
  • Totální uživatelská přizpůsobitelnost z hlediska vzhledu a funkčnosti software.
  • Software se ovládá spouští přístroje nebo dotekovým displejem iPAQ.
  • Možnost souběžného uložení přes 5000 měření (spekter a výsledků)
  • Knihovna materiálů obsahuje přes 800 norem materiálů, další normy mohou být snadno uživatelsky přidány a modifikovány.
  • Obsahuje možnost uživatelsky nastavitelného exportu naměřených dat ve formátu CSV a umožňuje komfortní tisk výsledků přes MS Excel nebo na bezdrátovou BlueTooth tiskárničku přímo v terénu.
  • Sofistikovaná možnost zadávání uživatelských informací k jednotlivým výsledkům

  Řídící počítač

  Typ HP iPAQ
  Rozšiřující paměťová karta 1 GB (volitelně více)
  Operační systém Microsoft Windows Mobile Premium Edition
  Displej Dotekový prstem ovladatelný barevný podsvícený dobře čitelný TFT
  Napájení Samostatná baterie, která se průběžně dobíjí při práci s přístrojem.
  Rozhraní USB, WiFi a BlueTooth

  Technická specifikace

  Hmotnost 1.2 kg
  Budící zdroj miniaturní robustní rentgenka Ag nebo W anoda, max 10-40 kV, 1-100µA
  Detektor Si PiN diodový detektor s rozlišením <180eV nebo <220eV FWHM na 5.90keV dle typu aplikace
  Rozměry a tvar Ergonomický vyvážený tvar pistole.
  Napájení Li-ion nabíjecí baterie nebo napájení ze sítě 110-250V, 50-60 Hz
  Výdrž baterie až 8 hodin na jednu baterii
  Spouštění měření Tlačítko start/stop umístěné na pistoli, popřípadě pomocí dotekové obrazovky
  Klíčová slova pro vyhledávače: analyzátor šrotu ruční analyzátor kovů XRF ED-XRF RTG RoHS WEEE fluorescence rentgenový rentgenka spektrometr spectrometr analyzátor RoHS portable handheld lampa přenosný PMI QC QA NDT In-situ provozní analýza analýzy určování chemického složení normy stanovení zjištění analýzy pro životní prostředí sanace rozhodování environmental analyzes EPA 6200

   

  Máte zájem? Najdeme nejvýhodnější řešení přímo pro vás
  Zjistit cenu
  Vytištěno ze stránky https://www.bas.cz/innov-x-systems/alpha.php